e-mail: handlowy@komiz.pl kom.: 517 540 830

ul. Lenartowicka 39 | 63–300 Pleszew

Jak ustawić sterowniki do kotła 5 kategorii?

Przez Komiz dnia 2019-11-04

Kotły 5 kategorii nie zawsze są proste w ustawieniu, więc warto podjąć próby palenia w nich jeszcze przed sezonem grzewczym, ponieważ mogą zjawić się wyzwania na drodze do automatyzacji. Na szczęście raz ustawiony piec w sposób właściwy, zapamięta wymagania.

Jeśli sterowniki kotła zostały źle ustawione lub w ogóle to może dojść do sytuacji, w której budynek będzie źle nagrzany, chociaż komin będzie bardzo rozgrzany. Innym przykładem może być, że ogień będzie co chwile gasł, mimo poprawnego załadunku, a system będzie informować o dziwnych zagrożeniach.

Należy zacząć od wyczyszczenia kotła i przewodów. Następnie sprawdź w wewnętrznych ścianach kielicha retorty, czy nie powstał osad po paleniu niskiej jakości paliwem. Później zweryfikuj ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli wszystko to zrobiłeś to możesz przejść do ustawień swojego kotła.

W ustawieniach pieca znajdziecie: czas podawania, przerwę podawania i moc nadmuchu. Ustawienia sterowników pieca zacznij więc od podstawowego poziomu: czas podawania na 5 sek., przerwa podawania na 40 sek., moc nadmuchu na 50%.

Czas podawania lepiej ustalić tak, jak sugeruje producent, gdyż zmiana o jedną sekundę może wywołać ogromne różnice pracy. Zmieniając przerwę podawania, istnieje większa swoboda, więc wystarczy próbować i dojdziemy w końcu do odpowiedniego poziomu.

Moc nadmuchu nie wpływa na moc kotła. Chodzi o dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do pieca. Jeśli będzie go zbyt mało, kocioł będzie wygasał, natomiast gdy pojawi się zbyt duża ilość powietrza i temperatura dojdzie do niebezpiecznie wysokiej, mogą pojawić się spieki.

Reasumując, jak ustawić kotły 5 kategorii: Pierwszy parametr zostawiamy tak, jak napisał producent, zarządzamy drugim do odpowiedniego poziomu i trzecim wykańczamy efekt palenia. Na rynku dostępne są bardziej zaawansowane technologicznie kotły 5 kategorii. Należy pamiętać, że w razie jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z producentem lub dostawcą pieca, który na pewno pomoże nam ustawić sterowniki.

Najnowsze wpisy